Nieuwe cookiewet al per 5 juni van kracht!

Op 5 JUNI 2012 is de nieuwe ‘Cookiewet’ in werkinggetreden (aanvankelijk zou dat 1 juli zijn)! Op 8 mei ging de Eerste Kamer akkoord.

In het artikel Verslik je niet in cookies! vindt u tips over de praktische gevolgen van de wet.

Wat mag?

Onder de nieuwe Cookiewet is het gebruik van cookies alleen nog toegestaan als er vooraf toestemming is gegeven door de bezoek ervan de website (opt-in).

Informatie verstrekken!

De bezoeker moet wel eerst duidelijk en volledig zijn geïnformeerd over het gebruik van cookies, onder meer over de manier waarop de verzamelde informatie zal worden gebruikt.

Uitzondering

De informatieverplichting en opt-in gelden overigens niet voor functionele cookies. Van functionele cookies is sprake als:

(1) de cookie nodig is voor de uitvoering van de communicatie(bijv. het inloggen bij een bank); of

(2) de cookie strikt noodzakelijk is voor de uitvoering van een dienst waar de bezoeker expliciet om heeft gevraagd (bijv. het winkelwagentje bij online bestellingen).

Analyse en statistiek

Voor diensten van derden waarbij gebruik wordt gemaakt van cookies – zoals het veelgebruikte Google Analytics – zal in principe ook vooraf toestemming moeten worden gevraagd!

Op 7 juni 2012 heeft de zogeheten ‘Artikel 29-werkgroep'(club van nationale privacy toezichthouders van EU-landen) echter een opinie vastgesteld waarin voorwaarden worden genoemd waaronder analyse cookies zonder opt-in wel toegestaan kunnenzijn (zie ook persbericht van 12 juni 2012).

Device fingerprinting

Daarnaast is de nieuwe Cookiewet ook van toepassing is op het volgen van internetters aan de hand van technische kenmerken van hun apparatuur (het zogenaamde ‘device fingerprinting’).

 

publicatiedatum: vrijdag 11 mei 2012